Adam Dubiński

%PM, %08 %007 %2020 %23:%Cze

Wykład KARAIMI W WARSZAWIE

Towarzystwo Przyjaciół Warszawy oraz Fundacja Karaimskie Dziedzictwo zapraszają na wykład on-line z cyklu Warszawa Wielokulturowa pt. "Karaimi w Warszawie":

Umowa została podpisana, a wszystkie formalności sfinalizowane.

Fundacja Karaimskie Dziedzictwo pełną parą realizuje zadanie pn. Wirtualna mapa miejsc związanych z obecnością Karaimów w Warszawie przed I wojną światową jako środek integracji społeczności Karaimów. Zleceniodawcą i instytucją finansującą, zgodnie z Umowa nr 183/I/2020, jest Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, a projekt realizowany jest w ramach programu FUNDUSZ INICJATYW OBYWATELSKICH - KONKURS FIO 2014-2020 – Priorytet 2 - Aktywne społeczeństwo.

Celem zadania jest integracja społeczności Karaimów wewnątrz grupy i na zewnątrz ze społecznością obywateli Rzeczpospolitej, a także popularyzacja wiedzy o mniejszości karaimskiej. Zadanie to realizowane będzie poprzez wykłady/spotkania informacyjno-integracyjne poszerzające wiedzę o społeczności Karaimów m.in. w oparciu o nowo stworzoną – w ramach niniejszego projektu – wirtualną historyczną mapę obecności Karaimów w Warszawie przed I wojną światową. To nowoczesne ogólnodostępne narzędzie, powstanie na podstawie nowych kwerend bibliotecznych i archiwalnych w prasie warszawskiej i w informatorach teleadresowych sprzed roku 1918. Zostanie ono umieszczone pod adresem www.mapy.karaimi.eu

Oferta realizacji nowego zadania na rok 2020 złożona przez Fundację Karaimskie Dziedzictwo spotkała się z bardzo pozytywną oceną niezależnych ekspertów.

Projekt pn. Wirtualna mapa miejsc związanych z obecnością Karaimów w Warszawie przed I wojną światową jako środek integracji społeczności Karaimów złożony do Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach programu FUNDUSZ INICJATYW OBYWATELSKICH - KONKURS FIO 2020 – Priorytet 2 - Aktywne społeczeństwo oceniono jako "Wspaniały, wyjątkowy projekt, unikalny, bezwzględnie zasługujący na dofinansowanie ze względu na rozproszenie etnicznej mniejszości karaimskiej w Polsce, a także jej liczebność..."

Oczekujemy na finalizację formalności prowadzącą do podpisania umowy na realizację tego zadania.

Sprawozdanie merytoryczne z działalności Fundacji Karaimskie Dziedzictwo od 1.01.2019 do 31.12.2019 r. wraz z wykazem Uchwał pojętych przez Zarząd FKD

%PM, %01 %741 %2020 %16:%Sty

Karaimska Noc Świątyń

W dniu 21.09.2019 r. odbyła sie kolejna edycja wydarzenia pn. Noc Swiatyń. Tym razem spotkalismy się w sali udostępnionej bezpłatnie przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w Warszawie przy ul. Kłopotowskiego 6, gdzie dr Anna Sulimowicz-Keruth i Adam Dubiński opowiadali o Karaimach i ich domach modlitwy (kienesach).

%PM, %01 %723 %2020 %16:%Sty

Warszawskie Dni Różnorodności 2019

W dniu 12.06.2019 r. w ramach Warszawskich Dni Różnorodności 2019, Prezes Zarządu FKD, Adam Dubiński, wygłosił wykład pt. Karaimi, najmniejsza mniejszość etniczna w Polsce.

%AM, %09 %051 %2019 %00:%Gru

Karaimski spływ kajakowy

W lipcu 2019 r. karaimska młodzież zorganizowała spływ kajakowy na Litwie na trasie Zervynos - Žiūrai rzeką Ūla.

%PM, %08 %035 %2019 %23:%Gru

Warsztaty edukacyjno-integracyjne

W ramamch XVII Letniej Szkoły Języka Karaimskiego przeprowadzono Karaimskie warsztaty edukacyjno-integracyjne na Litwie mające na celu m.in. poszerzenie wiedzy wszystkich pokoleń Karaimow nt. własnego dziedzictwa, obyczajów i obrzędowości,

21 maja 2019 odbył się Wieczór Karaimski w Akademii Pedagogiki Specjalnej.

W programie wieczoru zaplanowano:

- występ Karaimskiego Zespołu Folklorystycznego „Dostłar” (Przyjaciele),

- prelekcje Adama Dubińskiego, prezesa Fundacji Karaimskie Dziedzictwo oraz dr Anny Sulimowicz-Keruth z Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego na temat najmniejszej mniejszości etnicznej w Polsce – Karaimów,

- wystawa plakatowa „Karaimi w Niepodległej 1918-1939”.

Zdjęcia z tego wydarzanie są dostępne w galerii na stronie Uczelni i poniżej:

startPoprzednia1234567Następnakoniec